Novoroční předsevzetí bývají prchavá. Často nestojí na pevných základech, nejsou dostatečně promyšlená, a tak stejně rychle, jak se pro ně nadchneme, i končí.
Možná ale máte velké přání, touhu, či konkrétní motivaci zase svoji angličtinu posunout o něco dál. Jenom přesně nevíte, za který konec to vzít. Jak to udělat, aby vám počáteční nadšení vydrželo, a mohli jste se radovat ze svých výsledků.
Základem úspěchu je těchto 5 kroků:
Máte po ruce nějaký pěkný zápisník a pero? Nebo šikovný digitální nástroj na poznámky? Pak se posaďte na pohodlné místo, kde vás nikdo nebude rušit, a můžete začít – protože co je psáno, to je dáno.
1. Ujasněte si svoje – Co a Proč
Slovo „svoje“ je opravdu důležité. Nehleďte na momentální trendy ani na cíle ostatních kolem vás. Nalaďte se pouze na sebe a své vlastní potřeby.
Čeho byste v angličtině rádi dosáhli? Buďte konkrétní a zaměřte se jen na jednu, pro vás nejdůležitější potřebu.
Proč je pro vás tento posun důležitý?
Co vám přinese?
Jak konkrétně se změní váš život, až se to stane? Jak se pak budete cítit?
Např.: Chci se zbavit strachu konverzovat v angličtině se svým novým zahraničním kolegou. Vystoupím tak konečně ze své komfortní zóny. Na poradách budu samostatnější a budu se cítit kompetentněji.
Tak to bychom měli konkrétní cíl. Nyní praktická stránka.
2. Jak – Kdy – Dokdy
Aby se vaše rozhodnutí brzy nevypařilo jako pára nad hrncem, je důležité stanovit si plán.
Jak budou vypadat vaše konkrétní kroky ke zlepšení?
Kdy přesně, jak často je budete realizovat?
Do kdy chcete ideálně svého cíle dosáhnout?
Stanovte si plán, který je pro vás dobře uchopitelný, proveditelný a splnitelný. Začněte malými krůčky.
Např.: Každý den začnu alespoň pozdravem a jednoduchou anglickou frází. „Jak se dnes máš?“ „Co jsi dělal o víkendu?“ To vás předpřipraví na důležitější situace jako jsou společné porady a řešení nutných pracovních záležitostí. Prolomíte ledy, a tak se vám bude komunikovat o něco snadněji.
Možná je „každý den“ pro vás nedosažitelnou metou. Stejně jako když si řeknete, že budete procvičovat slovíčka hodinu denně. Nebo každý den sledovat seriál v originále.
Nerealistické cíle vedou pouze k rychlému vyčerpání, okamžité ztrátě motivace a zbytečnému pocitu vlastního selhání. Raději začněte úplně zvolna, a když to půjde, můžete vždy přidat.
Důkladné promyšlení časové dotace, kterou snaze chcete věnovat, je zásadní. Pokud máte správně ukotvenou motivaci, tedy vaše proč, čas si najdete. Jde však o to jak, kdy a kolik. K vymezení času je potřeba přistupovat realisticky. Mnohdy nejlépe funguje žádný další čas nehledat. Prostě se jen zamyslet, jaké máte v průběhu dne rutinní návyky. O nich nemusíte přemýšlet, vykonáváte je již automaticky – máte na ně čas vždy.
Např.: Každý den po obědě si jdu do firemní kuchyňky udělat přestávku na kávu. Mám tedy příležitost chvíli komunikovat s ostatními kolegy. Nebo: 3 x týdně jezdím do práce autem, mohu tedy poslouchat podcast v angličtině.
Připojíte tak svůj plán k již vytvořenému návyku. Tím si situaci velmi usnadníte. Nemusíte hledat nové okno ve vašem denním rozvrhu.
Stanovte si termín dokončení – za jak dlouho chcete vašeho cíle v angličtině dosáhnout. Váš cíl se tak stane měřitelným.
3. Vytvořte si vizuální plán
Mozek vždy účinněji zpracovává informace, které si zaznamenáte nebo jinak vizualizujete. Možností je spousta. Myslete opět na to, co je vám nejpřirozenější a co vám nejvíce vyhovuje. Je to digitální aplikace, jednoduchý odškrtávací seznam v diáři, nebo se rádi kreativně vyřádíte s barevnými fixami? Cokoli z toho vám umožní mít přehled o již provedených krocích. Pohled zpět na to, co jste již zvládli, významně posiluje vaši motivaci.
4. Připravte se i na neúspěchy a buďte k sobě laskaví
Nesnažte se o dokonalost. Alespoň ne za každou cenu. Respektujte, že ne vždy jde všechno snáz. Každá cesta se občas klikatí nebo vede do kopce. Možná narazíte i na křižovatku a pod tíhou okolností budete nuceni svůj plán pozměnit. Je to tak v pořádku. Obrňte se trpělivostí, pokud zjistíte, že jste si svůj cíl vytyčili příliš optimisticky.
Netlačte na sebe, nenuťte se. Stojí to energii navíc a bez úsměvu na tváři. Raději ze svých požadavků o něco slevte. Nezapomeňte, že ze všeho nejdůležitější je užívat si proces samotný.
Např.: Přijde den, kdy jste příliš unavení pro splnění svého úkolu a cítíte, že danou chvíli se musíte vyloženě nutit. Nebo se stane něco neočekávaného, čemu musíte dát přednost. Slevte ze svého prvotního požadavku a udělejte z něj jen polovinu nebo třetinu, zkrátka alespoň něco. A nevyčítejte si to.
Důležitá je konzistence, tu se snažte zachovávat. Když se chvíli nedaří, pomáhá připomínat si svou motivaci a mít možnost zpětně monitorovat posun.
5. Odměňte se za pokrok.
Zvolte si motivační odměnu, která vám vždy udělá radost. Tím sami sebe oceníte. Těšte se z každého nového kroku a pochvalte se za něj. Splnění vašeho plánu, dokončení cíle, si následně žádá oslavu!
Přeji vám hodně štěstí a trpělivosti.
Pokud na svůj záměr posunout se v angličtině přece jen nechcete být úplně sami, ráda vás nasměruji i podpořím.